Warsztaty z rzemiosła drewnianego w ramach projektu ZYDEL

W sobotę, 25 września odbyły się warsztaty z rzemiosła drewnianego. To już ostatnie warsztaty rękodzieła artystycznego w ramach projektu współpracy „Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez promocję potraw regionalnych i rękodzieła artystycznego”. Zajęcia odbyły się w Miedznej u artysty Szczepana Pyraka, który z drewna potrafi zrobić prawdziwe arcydzieła. Uczestnicy pod okiem prowadzącego wykonali koguciki z drewna. Żmudna praca i poświęcenie przyniosły wspaniałe rezultaty. Chętni pod okiem artysty mogli także spróbować rzeźbienia w drewnie.

Międzyterytorialny projekt współpracy pn. „Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez promocję potraw regionalnych i rękodzieła artystycznego” jest realizowany we współpracy z Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”

Czytaj dalej

Promocja wytwórców lokalnych w publikacji książkowej – projekt ZYDEL

Przypominamy, że do 30 września można przesłać do nas informacje odnośnie działalności w zakresie wytwarzania produktów lokalnych i rękodzieła artystycznego!

✔️ Jesteś osobą, która zajmuje się wytwarzaniem produktów lokalnych lub rękodzieła artystycznego? A może prowadzisz firmę, organizację, stowarzyszenie, Koło Gospodyń Wiejskich, które działa w zakresie wytwarzania produktów lokalnych, potraw regionalnych lub rękodzieła artystycznego? 
✔️ Mieszkasz lub prowadzisz działalność na obszarze LGD „Bądźmy Razem”?
✔️ Chcesz pokazać swoją działalność szerszemu gronu odbiorców?

Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi TAK, to wypełnij formularz dostępny na naszej stronie 👉 https://www.lgdbadzmyrazem.pl/przygotowanie-publikacji…/ 👈 i prześlij go do nas do 30 września!

Czytaj dalej

Dożynki Powiatowe w Łochowie

Dyrektor Biura Mariola Kiełek reprezentowała Stowarzyszenie – LGD „Bądźmy Razem” podczas Dożynek Powiatu Węgrowskiego, które odbyły się 19 września br. w Łochowie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem JE Biskupa seniora Antoniego Dydycza w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na teren Pałacu i Folwarku Łochów, gdzie odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe. W programie znalazło się m.in. wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, pierścieni „Zasłużony dla Powiatu” i medali H. i I.J. Paderewskich, rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Jadą, goście jadą…” oraz liczne występy artystyczne. Wśród występujących znalazł się Zespół Pieśni i Tańca „Zawierucha” z I LO w Węgrowie, Zespół Tańca Ludowego Orkan z ZSP w Sadownem oraz Zespół Tańca Ludowego „Sadzewiczowa” z Łochowa – stroje, w których wystąpili zostały zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków LGD „Bądźmy Razem”.

Czytaj dalej

Wizyta studyjna partnerów z Litwy w ramach projektu „Kuchnia nas łączy”

W dniach 14-16 września gościliśmy partnerów z Lokalnej Grupy Działania „Nemunas” z Litwy.

Wizyta studyjna pn. »Poznajemy dobre przykłady dziedzictwa kulinarnego i tradycyjnych produktów lokalnych na obszarze SLGD „Tygiel Doliny Bugu” i „LGD „Bądźmy Razem”« została zrealizowana w ramach międzynarodowego projektu współpracy „Kuchnia nas łączy”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” z Drohiczyna 🇵🇱 oraz VVG Nemunas z Litwy 🇱🇹.

Czytaj dalej

Warsztaty z kowalstwa artystycznego w ramach projektu ZYDEL

W sobotę, 11 września odbyły się warsztaty z kowalstwa artystycznego. To już trzecie warsztaty rękodzieła artystycznego w ramach projektu współpracy „Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez promocję potraw regionalnych i rękodzieła artystycznego”. Zajęcia poprowadził kowal Maciej Danaj w rodzinnej kuźni w Krupińskim (gm. Sadowne). Uczestnicy pod okiem prowadzącego wykonali różnego rodzaju ozdoby z metalu. Trzeba przyznać, że panowie wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem 🙂

Międzyterytorialny projekt współpracy pn. „Zachowanie dziedzictwa lokalnego poprzez promocję potraw regionalnych i rękodzieła artystycznego” jest realizowany we współpracy z Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”

Czytaj dalej

Warsztaty kulinarne w Grębkowie

Realizowany przez nas projekt współpracy pn. „Kuchnia nas łączy” przynosi pozytywne efekty i inspiruje innych do działania 👏

W czwartek, 9 września Gminna Biblioteka Publiczna w Grębkowie zorganizowała warsztaty kulinarne podczas spotkania „Dziedzictwo smaków”. Wśród współorganizatorów znalazło się Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem”. Warsztaty poprowadziła pochodząca z Podlasia znawczyni kuchni regionalnej – Joanna Jakubiuk. Przygotowała gąszcz (rodzaj gęstego sosu, konfitury) z żurawiny z dodatkiem jabłek i gruszek oraz… gruszkardę 😮, czyli musztardę przygotowaną z gruszek, bez dodatku gorczycy. Oba sosy zostały przygotowane na podstawie przepisów z książek, na których bazowaliśmy podczas realizacji projektu – „Kucharz doskonały” Wojciecha Wielądko z 1783 r. oraz odręczne zapiski pochodzącej z Proszewa (dzisiaj gmina Grębków) Marcjanny z Jawornickich Oborskiej z 1825 r. Prowadząca podzieliła się także z uczestnikami różnymi ciekawostkami i trikami przydatnymi podczas gotowania. Pokaz kulinarny poprzedziła prelekcja dr. Mirosława Roguskiego na temat kuchni staropolskiej i autorów wyżej wymienionych książek. Wszyscy uczestnicy otrzymali od nas fartuchy kuchenne z międzynarodowego projektu współpracy pn. „Kuchnia nas łączy”.

Organizatorom gratulujemy zorganizowania ciekawego spotkania! Cieszymy się, że nasz projekt został tak pozytywnie odebrany i zainspirował do przygotowania podobnego spotkania w lokalnej społeczności.

Czytaj dalej