W dniach 14-16 września gościliśmy partnerów z Lokalnej Grupy Działania „Nemunas” z Litwy.
Wizyta studyjna pn. »Poznajemy dobre przykłady dziedzictwa kulinarnego i tradycyjnych produktów lokalnych na obszarze SLGD „Tygiel Doliny Bugu” i „LGD „Bądźmy Razem”« została zrealizowana w ramach międzynarodowego projektu współpracy „Kuchnia nas łączy”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu” z Drohiczyna oraz VVG Nemunas z Litwy .
♦ 14 września
Pierwszego dnia nasi goście poznawali dziedzictwo kulturowe Węgrowa – zobaczyli Rynek Miejski oraz zwiedzili węgrowski klasztor, a w nim Ekspozycja muzealna „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”. Grupę oprowadził dr Marek Sobisz, kustosz i przedstawiciel Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur.
♦ 15 września
Drugiego dnia wizyty w świetlicy wiejskiej w Karczewcu odbyły się warsztaty kulinarne z przygotowania potraw wegetariańskich i wegańskich. Zajęcia poprowadził kucharz Sebastian Gołębiewski wraz z asystentką Julią. Nasi goście wspólnie z przedstawicielkami miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich przygotowali jaglankę ze śliwkami, kluski buraczane z ziołowym sosem, kluski jabłkowe oraz gołąbki z ziemniaków i kapusty. Następnie grupa litewska zobaczyła grodzisko z wczesnego średniowiecza (X – XII/XIII w.) zlokalizowane w miejscowości Grodzisk w gminie Grębków. Kolejnym punktem programu była wizyta w zakładzie produkcyjnym SERMLEK u Państwa Mariusz i Iwona Gregorczyk. Grupie towarzyszyła Dyrektor Biura LGD Mariola Kiełek.
Natomiast na koniec dnia w Hotelu Everest w Węgrowie odbył się wieczór międzynarodowy z udziałem grupy litewskiej, partnerów z LGD „Tygiel Doliny Bugu” oraz uczestników warsztatów kulinarnych i zaproszonych gości. Na początku Prezes LGD Jadwiga Snopkiewicz powitała wszystkich i przedstawiła uczestników wieczoru. O Wojciechu Wielądku i Marcjannie z Jawornickich Oborskiej, autorach książek kucharskich, na których bazujemy podczas realizacji projektu, opowiedział dr Mirosław Roguski. Następnie zaprezentował się lokalny Zespół Ludowy Węgrowianie z Węgrowski Ośrodek Kultury. Podczas wieczoru odbyła się także degustacja potraw regionalnych. Dziękujemy wszystkim za przybycie!
♦ 16 września
Trzeciego, ostatniego dnia wizyty grupy litewskiej w Wiejskim Domu Kultury w Jarnicach odbyły się warsztaty z przygotowania potraw tradycyjnych. Tym razem do grona prowadzących dołączyła Joanna Jakubiuk. Przygotowano zupę krem z dyni podaną z grzankami, sznycel z indyka podany z warzywami i kiszką z kaszy oraz na deser ciasto kruche ze śliwkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od prowadzących – trawę żubrową, mydło lniane z olejem migdałowym oraz mieszankę ziołową. Również LGD „Bądźmy Razem” rozdało prezenty dla wszystkich uczestników, kucharzy oraz fotografa. Wśród podarków znalazły się m.in. gadżety przygotowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Jaworku.
Następnie pokazaliśmy naszym gościom Sowią Górę z przepięknym widokiem na rzekę Liwiec oraz wspólnie zwiedziliśmy Zamek w Liwie.
Po trzech intensywnych dniach, podczas których było dużo czasu na wymianę kulinarnych doświadczeń przyszedł czas na pożegnanie. Dziękujemy za wspólnie spędzony, niezwykle ubogacający czas oraz miłą atmosferę!