VI Międzynardowowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL 2014 w Kielcach

Stowarzyszenie – LGD „Bądźmy Razem” wzięło udział w VI Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL 2014, które odbyły się w Kielcach w dniach 11-13 kwietnia 2014 r.
Nasze Stowarzyszenie reprezentowały następujące osoby:
1. P. Paweł Stelmach – Wiceprezes Stowarzyszenia;
2. P. Marta Tryc;
3. P. Anna Podgórska;
oraz prawdziwe perły naszego regionu, osoby zaproszone przez nasze Stowarzyszenia do współudziału w Targach;
4. P. Martyna Częścik;
5. P. Roman Kuzelyak.

Kilka słów o naszych gościach:
Pani Martyna Częścik mieszka w Żulinie, znajdującym się w Gminie Stoczek. Pani Martyna we wrześniu 2013 r. podczas XIII finału konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” otrzymała statuetkę „PERŁA 2013” za najlepszy produkt i danie tradycyjne, za które uznano „szynkę dębową z tynki”. Jest to produkt przygotowywany według wieloletniej tradycyjnej receptury znanej w okolicy Żulina. Nazwa produktu „szynka dębowa z tynki” pochodzi od nazwy beczki dębowej – tynki, w której mięso jest przechowywane podczas procesu peklowania. Dawniej na Mazowszu szynkę dębową z tynki przygotowywano głównie na Święta Wielkanocne, a także na ważne wydarzenia rodzinne. Szynka dębowa z tynki wykonywana jest niezmiennie według przepisu przekazywanego ustnie z pokolenia na pokolenie. Szynka ta powszechnie znana jest w regionie i na stałe wpisała się w tradycję i historię okolic Żulina. Pani Martyna swój wyrób – szynkę dębową z tynki jako miejscowy produkt tradycyjny prezentuje na wielu festynach, festiwalach sztuki kulinarnej, wydarzeniach promujących tradycyjną żywność lokalną. Wyrób ten jest wiele razy nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach kulinarnych.
Pan Roman Kuzelyak mieszka w Gwizdałach, które znajdują się w Gminie Łochów. Z wykształcenia artysta ceramik – garncarz. Od kilku lat prowadzi Muzeum Gwizdka w Gwizdałach. Pan Roman jest twórcą wielu wyrobów ceramicznych, które są niepowtarzalne, bogato zdobione, przepiękne, m. in. dzbanki, gwizdki, miseczki, misy, jaja, kwiaty i wiele, wiele innych. „Nasza złota rączka” słynie także w wyrobu zdobionych kafli do pieców. Pan też również prowadzi warsztaty ceramiczne z dziećmi, młodzieżą jak i z osobami dorosłymi, chętnymi do poznania sztuki tworzenia tak unikatowych wyrobów.

Tegoroczna edycja Targów zgromadziła ponad 150 wystawców oraz ok. 20 tysięcy odwiedzających, w tym wielu gości zagranicznych, także z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich całej Europy oraz z placówek dyplomatycznych.
Program targów obejmował, m.in.: prezentacje wystawców krajowych i zagranicznych, oferty atrakcyjnego wypoczynku na wsi, liczne konkursy dla wystawców i zwiedzających, jarmark rękodzielnictwa i wyrobów artystycznych oraz potraw regionalnych z możliwością ich degustacji. Stoisko Województwa Mazowieckiego tradycyjnie już zorganizowane zostało przez Sekretariat Regionalny KSOW oraz około 30 partnerów: lokalnych grup działania, kół gospodyń wiejskich i zespołów folklorystycznych. Stoisko to przez wielu bezstronnych obserwatorów zostało uznane za najpiękniejsze i najaktywniejsze. Koncerty, degustacje, wyroby rękodzielnictwa i artystyczne, pokazy rycerskie i prezentacje turystyczne przyniosły Mazowszu III miejsce w oficjalnym konkursie na najciekawsze stoisko targowe
2014 r., z czego jesteśmy bardzo dumni.
Stoisko naszego Stowarzyszenia było naprawdę bardzo ciekawe i przyciągało szeregi zwiedzających. To wszystko dzięki niepowtarzalnym wyrobom p. Romana oraz warsztatom, które prowadził, a chętnych na poznanie sztuki tego zanikającego zawodu nie brakowało. Pan Roman był jedynym artystą na całych targach, który przyjechał wraz ze swoim kołem garncarskim i prowadził tego typu warsztaty. Także duże zainteresowanie zawdzięczamy przepysznemu smakowi szynki p. Martyny, ale nie tylko bo promowaliśmy także wyborny chleb produkowany przez piekarnię „ROBSON”, której właścicielem jest p. Robert Marczak w Łochowa. Wiele osób pytało się o skład i przepis tych chlebów, no ale my sami byśmy chcieli to wiedzieć, jednak gdyby receptura pieczenia tak pysznych chlebów wyszła na jaw to wtedy nie były by już one takie unikatowe.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także nasze obiekty agroturystyczne, m. in. Ośrodek kolonijno- wypoczynkowy w Koszelance, Pałac w Łochowie, Agroturystyka u Sławka w Zambrzyńcu oraz inne, które także promowaliśmy. Ulotki rozchodziły się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”.
Nasze Stowarzyszenie podczas Targów organizowało konkurs nt. wiedzy o LGD, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nagrodami w konkursie były m. in.: pendrives, maskotki, notatniki, długopisy.
Furorę robiła także nasza nowość, zakupiona prosto na Targi – ścianka promująca nasze LGD, która była podziwiana przez zwiedzających. Stanowiła również „element zazdrości” dla innych LGD, które nie posiadały tak pięknego nabytku.
Podsumowując sympatyczna atmosfera, unikatowe wyroby oraz pyszne jedzenie sprawiły, że odwiedzający na dłużej zatrzymywali się przy naszym stoisku. Targi Agrotravel są największą i najpoważniejszą tego typu imprezą w Polsce. Na trzy dni do Kielc przyjeżdżają wystawcy z całej Polski, a nawet z niektórych części Europy, aby pokazać swoje walory turystyczne, zachęcić do odwiedzin, skusić niepowtarzalną kuchnią, unikatowymi wyrobami czy atrakcjami kulturalnymi. Z roku na rok przybywa zarówno wystawców jak i zwiedzających. Nasze Stowarzyszenie ma ogromną nadzieję, że jeszcze kiedyś takie targi się powtórzą…

Sporządziła
Marta Tryc
LGD „Bądźmy Razem”