Ściągawka dla „opornych” wnioskodawców

Szanowni Państwo – potencjalni wnioskodawcy, Biuro Stowarzyszenia – Lokalna Grupa Działania (LGD) „Bądźmy Razem” przypomina o zasadach dotyczących składania wniosku na wsparcie dot.  przyznania pomocy w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”  objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przed złożeniem wniosku należy upewnić się, czy:

  1. wniosek został podpisany w wyznaczonych do tego miejscach przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy, pełnomocnika podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy,
  2. wypełnione zostały wszystkie wymagane pola wniosku (w sytuacji, kiedy dane pole we wniosku nie dotyczy podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy – należy wstawić kreskę, a w przypadku danych liczbowych należy wstawić wartość „0,00”, chyba, że w instrukcji podano inaczej),
  3. załączone zostały wszystkie wymagane dokumenty (zgodnie z sekcją V. INFORMACJA O ZAŁĄCZNIKACH wniosku) oraz wymienione w Ogłoszeniu LGD.

LGD dokonuje wyboru operacji, a następnie przekazuje do Urzędu Marszałkowskiego, z którym LGD zawarła umowę ramową, całą dokumentację dotyczącą wyboru operacji (w tym m.in wszystkie złożone wybrane do finansowania wnioski wraz z uchwałami w sprawie wyboru oraz listy operacji wybranych i operacji niewybranych). Wnioski, które nie podlegają w LGD ocenie zgodności z LSR oraz kryteriami wybory oraz wnioski niewybrane przez LGD do finansowania nie są przekazywane do Urzędu Marszałkowskiego.

Składane wnioski przez wnioskodawców nie mają możliwości poprawy przez LGD, dlatego wniosek musi być złożony kompletny. Wnioski niekompletne podlegają odrzuceniu na etapie weryfikacji. Natomiast zgodnie z art. 23 pkt. 5 Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (Dz. U. 2015 poz. 378) – W razie stwierdzenia, że wniosek o udzielenie wsparcia, o którym mowa w art. 35 ust. 1 lit. b rozporządzenia nr 1303/2013, zawiera braki lub oczywiste omyłki, zarząd województwa wzywa podmiot ubiegający się o wsparcie do usunięcia tych braków lub poprawienia oczywistych omyłek w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Ponadto usunięcie braków we wniosku o udzielenie wsparcia lub poprawienie w nim oczywistych omyłek nie może prowadzić do jego istotnej modyfikacji.

Biuro LGD „Bądźmy Razem” zwraca szczególną uwagę, na to iż wytyczne dotyczące składnych wniosków są inne niż w latach 2007 – 2013. Prosimy nie sugerować się poprzednim okresem pomocy dotyczącym wsparcia ze środków unijnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Należy również pamiętać, że za złożony wniosek odpowiada wnioskodawca.

Poprawie będą podlegać wnioski ale o płatność, które będą składne po podpisanej umowie z Urzędem Marszałkowskim zgodnie z  § 31  Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. 2015, poz. 1570) tj.